Bunu Bende Yaparım

Yaz aylarında salep içenlere selam olsun!

Bugün konuya yekten girmek istiyorum. Böyle yaldır yaldır. Şakkanadak. Laps diye dalıyorum mevzuya.

Nefretten bahsedeceğiz. Nesilden nesle aktarılan yegane duygudan.

Medeniyet tarihi kadar eski olan bu his, kanla, töreyle, gözyaşıyla ve canlarla beslenir. Yoğun ve evladiyeliktir. Bitmek bilmeyen bir ateşe sahiptir ve hududundaki her şeyi kül edene kadar durmaz.

Velhasıl kelam tehlikeli bir histir.

Ancak tıynet gereği herkeste olduğunu düşünüyorum. Her birimizin nefret ettiği şeyler var. Bu bir gerçek…

İzin verirseniz bugün nefret ettiğimiz tiplerden bahsedelim. Mesela pilava ketçap sıkanlar.

Gerçekten garip tiplemeler. Yada Bayram ziyaretinde sen daha evlenmedin mi diyen sonradan görme ve kıyasçı uzak enişte. Türetebilirsiniz. Nefretlik çok tip var.

Şimdilik bunu bende yaparımcıları seçelim. Bunu bende yaparım. Ne ki? Sadece poz veriyor. Bunu bende yaparım. Bütün gün oturup fotokopi çekiyorlar tertemiz maaş.

6 yıl okusaydım bunu bende yapardım. Ailem destek verseydi bende yapardım bla bla.

Sözde çok yönlü ama asla imkan tanınmayan arkadaşlardan bahsediyorum. Bildin dimi? Hani senin çevrende de var? Ketum herifler.

Herhangi bir başarı kırıntısı görünce üzerine çullanan akbabalar. Nedense bu tür tuvalet kağıtlarından pek hoşlanmıyorum. Sevmiyorum arkadaşım.

Anlamlandıramıyorum. Ortada gerçekten övgüye tabi bir estetik varsa yada bir başarı, takdir edersin. Beğendiğini belirtmek için misal, alkışlarsın. Yada onu ödüllendirirsin. Hadi bu seni bir şekilde hırslandırdı diyelim. Gidip çalışıp o seviyeye gelene kadar kendini yırtarsın dimi? Neyle yanıp tutuşuyorsan o olursun. O olmak için uğraşırsın. Belki olursun belki daha iyisi olursun.

Bu normal ilerleyen senaryo…

Bide bunun bende yaparım versiyonu var. Ortada takdire şayan bir şey vardır. Herhangi bir resim, diploma yada evlilik yada meslek… Aklına güzel olarak ne getirdiysen işte… Ve o meşhur adam gelir, der ki: Bunu bende yaparım. Ne var ki bunda.

Bunlar iki kardeş gibi. Bunu bende yaparım ve ne var ki bunda. Olmazsa olmazlar yani. Düşünsene abi faraza boksta derece yapmışsın belki seneleri vermişsin bunun için kan ter gözyaşı raki balboa gibi sürüyor hayatın sabahları yumurta içiyorsun filederfiya sokaklarında koşturur gibi yırtıyorsun kendini. O muazzam gece geliyor ve kazanıyorsun… Herşeye rağmen. Sonra ardı ketumluktan kocaman olmuş sığırın biri çıkıp diyor ki: Bunu bende yaparım. Ne var ki bundan. Ulan moron sen önce ağzındaki ayran tortusunu sil.

Kısaca arkadaşlar böyle olmayın. Bende giriş gelişme belki olabilir ama sonuç kısmında hep bir kısırlık yaşıyorum. Nasıl bağlıcam falan bunlar bende hep muamma. Ketum olmayın. Nazar etmeyin. Eğer ortada güzel bir şey varsa tadını çıkarın. Takdir edin. Sevin. Çok istiyorsanız çalışın ve elde etmeye çalışın. Çünkü herkes biliyor, onu sende yapamazsın. Çok şey var onda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.